Narva-Jõesuu
Valla uudised
Sündmused
Haldusreform
Kirde noored
Utria Dessant toimub 11.-13. jaanuaril
Luurevõistlus Utria Dessant 2018 toimub 11.-13. jaanuaril 2018. Seekordne dessant on juba kahekümnes.
        „Trassi pikkuseks linnulennult jääb umbes 60 kilomeetrit. Stardi ja finiši kohad avaldame võistluste veebilehel www.erna.ee, siis kui selleks õige aeg. Võistkondi on hetkel registreerunud kakskümmend viis, kuid registreerumine alles käib ja nimekiri võib muutuda,“ rääkis võistluste peakorraldaja, Erna Seltsi president Meelis Rätsep möödunud aasta viimastel päevadel.
Piiri tagant oli selleks ajaks registreerunud võistkonnad Inglismaalt, Soomest, Poolast ja Lätist, vaatlejaid oodatakse Kanadast ja naistest koosnevatest võistkondadest olid karmile jõukatsumisele registreerunud vaid Kaitseliidu Tallinna maleva Meredivisjoni vaprad naised.
        Nagu alati on suurimaks väljakutseks nii korraldajatele kui võistlejatele Eestimaa talv.
„Kõige külmem oli siis, kui pidime võistluse katkestama umbes poolel trassil. Täpset temperatuuri ei mäleta, aga on meeles, et välikatel asus siis Vaivara vallamaja juures ja kui sa sealt kuuma aurava supi võtsid ja umbes kümme sammu eemale astusid, siis kippus lusikas selleks ajaks juba supi sisse ära külmuma. Madalamates kohtades - soodes ja rabades langes temperatuur 40 miinuskraadini,“ meenutas Rätsep.
        Võistluse peakorraldaja sõnul mahub kahekümne aasta sisse palju meenutamist väärivat: „Kõige suurem temperatuurivahe oli selline, et kui võistluse ajal oli 30 miinuskraadi, siis Tallinnasse tagasi sõita tuli 0 lähedase õhutemperatuuriga ja kohutavas tuisus. Tallinnasse jõudes sadas aga juba vihma! Kõige pikem võistlus kestis kolm ööpäeva, ehk siis tavapärasest 24 tundi kauem. Kõige rohkem katkestanud võistkondi oli aga ülemöödunud aastal, mil kolmekümnest startinud võistkonnast lõpetas vaid kolmteist. Teistest sai talv jagu.“
        Seekordse võistluse ettevalmistajaks on Vaivara Vallavalitsus, läbiviijaks aga juba omavalitsuste ühinemisel tekkinud Narva-Jõesuu Linnavalitsus koos Erna seltsi, Kaitseliidu ja Kaitseväega. Auhinnalauda aitavad sarnaselt varasematele aastatele katta mitmed omavalitsused, kes abikätt tasku pole peitnud.
        Möödunud aastal oli võidukas Kaitseliidu Tallinna maleva meeskond, elukutselistest sõjaväelastest koosneva Scoutspataljoni ja 1. Jalaväebrigaadi Pioneerpataljoni võistkonna ees.
Luurevõistluse edasise saatuse suhtes veel täit selgust pole, kuid 2019. aasta on ajalooliselt tähtis - siis möödub dessandist endast sada aastat.
 
Esimest korda korraldasid Utria dessandi MTÜ Erna selts koostöös Vaivara vallaga 1999. aastal, mil esikoha saavutas Viru üksik-jalaväepataljoni teine võistkond.
Võistlus Utria dessant meenutab aastatetaguseid sündmusi, kui 1919. aasta 17. jaanuaril Eesti meredessantpataljoni 400 merejalaväelast ja Soome vabatahtlike pataljoni 600 võitlejat tegid Eesti mereväe alustelt eduka dessandi Utria randa. Dessandist osavõtnud etendasid olulist osa Narva vabastamisel ja punaväe riismetest puhastamisel.

 http://album.vaivaravald.ee > Utria dessant
 
ALAR TASA

Lisa kalendrisse
Kontaktid
Valla ametnikud ja töötajad
Vallavolikogu
Tähtsad telefonid
Partnerid
Eelinfo
KALENDER
prev Mai 2019 järgmine
E T K N R L P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Jälgi meid facebookis |